Ak v noci ležíte v posteli a nemôžete zaspať, pretože vaša myseľ stále beží na plné obrátky, päť minút pred spaním si spíšte zoznam úloh pre nasledujúci deň, to vám môže pomôcť získať viac spánku. V jednej štúdii v Journal of Experimental Psychology (Žurnál experimentálnej psychológie) ľuďom, ktorí si napísali tieto úlohy pre budúci deň sa chcelo zaspať skôr, než tím ktorí si napísali zoznam vecí, ktoré už v ten deň urobili.
Výskum preukázal, že spísanie svojich starostí vo všeobecnosti môže znížiť úroveň stresu a pomôcť ľuďom plniť úlohy účinnejšie. Ale psychológovia na Univerzite Baylor chceli vedieť, či spísanie myšlienok zameraných konkrétne na blízku budúcnosť môže ľuďom pomôcť zaspať. Aby si svoju teóriu overili, naverbovali 57 zdravých, dospelých ľudí vo veku od 18 až 30, aby ich spánok mohli cez noc v laboratóriu monitorovať.
Polovička ľudí bolo požiadaných, aby si počas piatich minút spísali v odrážkach, alebo odstavcoch, „všetko čo nesmiete zabudnúť urobiť zajtra, alebo v zopár nasledujúcich dňoch“. Druhá polovička respondentov bola požiadaná o spísanie úloh, ktoré už splnili v ten deň, alebo v niekoľkých predošlých dňoch.
Údaje o účastníkoch spánkovej štúdie vrátane pohybu očí a mozgovej aktivity ukázali, že ľudia, ktorí si spísali zoznam povinností zaspali o 9 minút skôr ako tí, ktorý napísali zoznam už splnených úloh. Čo viac, ľudia ktorí napísali dlhší a konkrétnejší zoznam budúcich úloh zaspali skôr ako tí čo napísali kratší a všeobecnejší zoznam.
„Domnievame sa, že ak sa ľudia zbavia zo svojej mysle všetkého, čo by si bolo inak ťažké zapamätať, dá im to nejakú úľavu od premýšľania,“ povedal vedúci autor štúdie Michael Scullin, docent psychológie a neurologického výskumu na univerzite Baylor. Máme podozrenie, že ak by boli ľudia iba požiadaný o to aby iba mysleli na tento zoznam budúcich úloh, zaspávalo by sa im oveľa ťažšie. „Zdá sa, že je to práve ten akt spísania úloh, to bude tá kľúčová prísada.“
Ako povedal Scullin deväť extra minút spánku sa nemusí zdať veľa, ale je to porovnateľné so zlepšením, ktoré je pozorované v klinických štúdiách liekov predpisovaných pre lepší spánok. „Nie je to zanedbateľné. Ďalších deväť extra minút spánku každú noc môže urobiť skutočný rozdiel.“
Skutočnosť, že ľudia ktorí si napísali dlhší zoznam úloh zaspali skôr bolo príjemným prekvapením, poznamenal Scullin. „Môžete si myslieť, že ľudia ktorí majú život viac zaneprázdnený budú v posteli bdieť dlhšie a rozmýšľať o nich.“ Ďalej sa ukázalo, že ľudia ktorí napísali dlhší zoznam splnených úloh zaspávali dlhšie, ako tí ktorí napísali kratší zoznam.
Pre 40% Američanov ktorí majú problém so zaspávaním aspoň niekoľko krát mesačne Scullin tvrdí, že to napísanie zoznamu budúcich úloh určite stojí za vyskúšanie. „Je to rýchla, jednoduchá a lacná metóda, ktorú môžete vyskúšať počas niekoľkých dní a hneď aj zhodnotiť jej prospech pre vás. Ak budú bezsenné noci pokračovať, porozprávajte sa so svojím lekárom, alebo špecialistom na spánok.
Zdroj: http://time.com