Vedci objavili spôsob ako vytvoriť pomocou špenátového listu fungujúci srdcový sval, čo sa stáva možným riešením dlhotrvajúceho problému regenerácie poškodených orgánov.
Ich štúdia, ktorú uverejnili tento mesiac v časopise Biomaterials (biomateriály), ponúka nový spôsob rastu vaskulárneho systému, čo bolo doteraz najväčšou prekážkou v biomateriálovom inžinierstve.
Vedci už doteraz vytvorili v laboratóriu rozsiahlejšie ľudské tkanivo pomocou metódy 3D tlače, ale bolo pre nich oveľa ťažšie vytvoriť jemnučké cievky, ktoré sú pre zdravé tkanivo životne dôležité.
Ako povedal spoluautor štúdie Joshua Gershlak, ktorý je absolventom Worchesterského polytechnického inštitútu (WPI) v Massachusetts vo videu, ktoré popisuje túto štúdiu: “Hlavným limitujúcim faktorom pri tomto vývoji tkaniva… je nedostatočná vaskulárna (cievna) sieť “. „Bez tejto vaskulárnej siete vám veľa tkaniva odumrie.“
Jedným z charakteristických znakov listu je rozvetvená sieť tenkých žiliek, ktorá dodáva bunkám vodu a výživné látky. V tomto prípade, aby vedci napodobnili spôsob pohybu krvi cez ľudské tkanivo použili žily rastliny. Táto práca zahŕňala odstránenie rastlinných buniek zo špenátového listu, čo zanechalo kostru listu z celulózy.
Ako uvádzajú autori vo svojej práci „Celulóza je biokompatibilný materiál [a] používa sa v širokej škále aplikácií regeneračnej medicíny ako: v tkanivovom inžinierstve chrupaviek, tkanivách kostí a pri liečení rán.“
Tím vedcov potom zostávajúcu kostru listu nechal v kvapaline obsahujúcej živé ľudské bunky, tak aby tieto vytvorili okolo žiliek na špenátovom liste ľudské tkanivo. Akonáhle vedci premenili špenátový list na akési mini srdce, priviedli do jeho žíl kvapalinu, aby ukázali, že krvné bunky môžu týmto systémom prenikať.
Konečným cieľom je výmena zničeného tkaniva u pacientov so srdcovou príhodou, alebo u tých ktorý zažili iné problémy so srdcom, čo by predišlo ich srdcovému zlyhaniu. Rovnako ako ľudské cievy, aj cievy v upravených listoch budú dodávať kyslík do radu vymenených tkanív, čo je rozhodujúce pri vytváraní novej srdcovej hmoty.
Vedecký tým tvrdí, že rovnaké metódy môžu byť použité s rôznym typom rastlín, pre opravu rôznych tkanív v ľudskom tele. Napríklad výmena buniek v dreve môže dať jedného dňa do poriadku poškodené ľudské kosti.
„Je tu ešte veľmi veľa práce, ale zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne,“ povedal v tlačovej správe spoluautor štúdie Glenn Gaudette. „Úprava a použitie rastlín, ktoré farmári pestovali a šľachtili po tisíce rokov v tkaninovom inžinierstve, by mohlo vyriešiť celý rad problémov, ktoré nás na tomto vedeckom poli obmedzujú.“
Zdroj: https://nationalgeographic.com