Nové poznatky by mohli zachrániť život pacientom s mozgovou príhodou

Nové poznatky by mohli zachrániť život pacientom s mozgovou príhodou

1401
0
Mozgová príhoda
Mozgová príhoda

Podľa výsledkov najnovšej štúdie by mohlo byť viacero pacientov s mozgovou príhodou chránených pred ochrnutím či smrťou. Stačilo by, aby lekári dokázali odstrániť krvné zrazeniny, ktoré bránia cirkulácii krvi do mozgu.

„Tieto pozoruhodné výsledky budú mať okamžitý dosah a uchránia mnohých ľudí pred ochrnutím či dokonca smrťou“, vyjadril sa Dr. Walter J. Koroshetz, riaditeľ Národného Inštitútu pre neurologické poruchy a mozgové príhody. „Dosiaľ nebolo dosiaľ vyvinuté nič revolučnejšie či prelomovejšie.“

Kľúčovým zistením je, že pacient má často oveľa viac času ako prognózujú lekári, počas ktorého sa dá zabrániť zániku mozgových buniek procedúrou, pri ktorej sa odstráni zrazenina. Tradičné medicínske poznatky stanovili tento čas na 6 hodín po prvých príznakoch príhody a podľa nich po uplynutí týchto 6 hodín je už pomerne neskoro pomáhať.  

Ako ukázala štúdia, tento čas je možné predĺžiť dokonca až na 16 hodín. Treba však podotknúť, že tieto poznatky nie sú štandardným riešením pre každého pacienta s mozgovou príhodou. Výskumníci použili špeciálny typ zobrazenia mozgu pre identifikáciu pacientov, ktorí mali stále reaktívne a živé mozgové tkanivo. Toto mohlo byť zachránené, ak by sa prietok krvi znova obnovil. Iba asi polovica pacientov, ktorí boli vyšetrení, sa kvalifikovala na podstúpenie liečby známej ako „trombektómia“, pri ktorej sa využíva mechanický postup na odstránenie zrazenín z krvného riečišťa.

Štúdia zahŕňala 182 pacientov v 38 nemocniciach v Spojených štátoch, no bola pozastavená skôr. Pacientom, ktorým sa odstránili zrazeniny, sa darilo oveľa lepšie ako pacientom, ktorí tento zákrok nepodstúpili.

90 dní po zákroku až 45% pacientov, ktorí podstúpili trombektómiu, sa cítilo dostatočne dobre na to, aby „dokázali normálne fungovať“. Na rozdiel od 17% z tých, ktorí tento zákrok nepodstúpili. Miera úmrtnosti bola 14% v skupine pacientov s trombektómiou a 26% u pacientov, ktorým krvné zrazeniny neboli odstránené.

 

Výsledky boli publikované v stredu v The New England Journal of Medicine. Štúdia bola financovaná National Institutes of Health (Národný Inštitút Zdravia) a vedená výskumníkmi zo Stanfordskej univerzity. Tím zo Stanfordu sa vyjadril, že očakáva, že štúdia povedie American Heart Association (Americkú asociáciu srdca) k zmene pravidiel na liečbu mozgových príhod a povedie aj k predĺženiu doby, počas ktorej bude možné vykonať trombektómiu.

 

Pre mozgové príhody je bežný výskyt počas spánku a niektorí pacienti nedostanú adekvátnu liečbu, pretože nie je isté, kedy sa mozgová príhoda udiala. Lekárska prax stanovila začiatok mozgovej príhody ako posledný moment, kedy sa pacient cítil dobre. Ak počas noci pacient spal, 6-hodinový interval na poskytnutie pomoci bol viac menej ukončený v momente, kedy sa pacient zobudil. Podľa nových poznatkov štúdie svitá nádej už aj pre týchto pacientov.

 

Len v Spojených štátoch utrpí ročne asi 750 000 ľudí mozgovú príhodu a 85% z týchto príhod je spôsobených práve krvnými zrazeninami – tým istým typom ako sa spomína v štúdii. Symptómy zahŕňajú ťažkosti s vyjadrovaním, neschopnosť udržať horné končatiny alebo znehybnením časti tváre.  Experti odporúčajú pri týchto príznakoch okamžite volať 112, aby mohla byť liečba poskytnutá v čo najkratšom časovom intervale.

Comments

comments