Je používaná mnohými ľuďmi pre zmiernenie spánkového apnoe, ale nový výskum predpokladá, že CPAP maska môže tiež pomôcť ľuďom trpiacim epilepsiou zmierniť ich záchvaty. CPAP (nepretržitý pozitívny tlak v dýchacích cestách – continuous positive airway pressure) v sebe zahŕňa nosenie dýchacej masky na nose, alebo ústach každú noc počas spánku, ktorá zabezpečí, že zadná časť hrdla ostane pre lepšie dýchanie otvorená. Ako povedali výskumníci, mnoho ľudí s epilepsiou má často aj spánkové apnoe. V skutočnosti, zo 197 pacientov zaradených do novej štúdie, iba 75 nemalo spánkové apnoe. Je taktiež známe, že zlý spánok je rizikovým faktorom pre zvýšenú frekvenciu záchvatov, doplnil tím vedcov. Spánkové apnoe je u ľudí s epilepsiou bežné, ale iba málo lekárov ho diagnostikuje,“ vysvetlil vedúci výskumu Dr. Thapanee Somboon výskumný pracovník v Centre Spánkových Porúch Kliniky v Clevelande.
„Všetci pacienti s epilepsiou, by mali byť vyšetrený aj na poruchy spánku, vrátane nespavosti a spánkového apnoe, pretože na tieto poruchy už existuje účinná liečba,“ povedal Somboon v periodiku vydanom Americkou Epileptickou Spoločnosťou. Jeho tím mal v polovičke decembra prezentovať výsledky svojho výskumu na výročnom stretnutí tejto spoločnosti vo Washingtone D.C. Spomedzi 122 pacientov, ktorí trpeli ako epilepsiou, tak aj spánkovým apnoe, 73 z nich používalo každú noc CPAP zariadenie, zatiaľ čo 49 ho nepoužívalo. Približne po roku viac ako 60% pacientov liečených pomocou CPCP masiek zaznamenalo 50% pokles záchvatov, v porovnaní s obdobím, keď CPAP nepoužívali. Pacienti, ktorí CPAP nepoužívali, zaznamenali iba 14% pokles záchvatov. „Vedci tiež pomocou niekoľkých opatrení zistili, že 85% tých čo podstúpili CPAP zaznamenalo „úspešnú“ mieru kontroly záchvatov v porovnaní s 55% tých, čo liečbu CPAP nepodstúpili. Dvaja odborníci zaoberajúci sa liečbou epilepsie, ktorí preskúmali tieto zistenia tvrdia, že skutočne dávajú zmysel. Dr. Fred Lado je oblastným riaditeľom Northwell Health v starostlivosti o epilepsiu pre Queens a Long Island, NY. Vraví, že tieto zistenia sú „pozoruhodné“ a že by špecialisti na epilepsiu mali určite zvážiť vykonávanie testov spánkového apnoe na svojich pacientoch. No ako dodáva, pretože tento nový výskum nie je vedený z perspektívy „zlatého štandardu“, náhodných testov, bolo by preto potrebné najprv tieto výsledky potvrdiť. Rovnako výsledky výskumov prezentované na lekárskych konferenciách sú považované iba za predbežné, pokiaľ nie sú uverejnené v recenzovanom časopise.
Dr. Vahid Ghasian riadi Centrum Epilepsie na Staten Island University Hospital v New York City. Povedal, že odborníci na zdravie už dávno vedia o prepojení spánkového apnoe a epilepsiou a víta, že sa stáva „prijatou praxou liečenie oboch ochorení súčasne.“ Ale Somboon poznamenáva, „mnoho ľudí s epilepsiou si vôbec neuvedomuje, že má aj spánkové apnoe. Diagnóza je preto prvým krokom k účinnej liečbe a tak aj ku zníženiu rizika záchvatov.“