Nová štúdia tvrdí, že mať otca s depresiami môže teenagerov vystaviť zvýšenému riziku problémom mentálneho zdravia. Predchádzajúci výskum spájal depresiu u matiek s ich deťmi. Ale podľa výskumníkov je toto prvá štúdia, ktorá sa pokúša nájsť spojenie otca a jeho detí , nezávisle na tom či má depresie ich matka, alebo nie. Zistenia boli založené na analýze údajov z tisícok rodín z Írska, Walesu a Anglicka. „Existuje všeobecne mylná predstava, že za mentálne zdravie dieťaťa je viac zodpovedná matka, zatiaľ čo otcovia na to nemajú až taký vplyv,“ povedala vedúca autorka štúdie Gemma Lewis. Je výskumníčkou v obore psychiatrie na University College London. „Zistili sme, že spojenie depresií medzi rodičom a dieťaťom nesúvisí s pohlavím,“ povedala Lewis vo vysokoškolskom vydaní správy.
„Akési zásahy zamerané na prevenciu depresií v rodinách sa stále zameriavali viac na matky, ale naše zistenia naznačujú, že by sa mali rovnako tak zameriavať aj na otcov,“ dodala. Miera depresie na začiatku dospievania prudko narastá, takže podľa autorov štúdie spoznanie viacerých rizikových faktorov už v tom veku, môže pomôcť v boji s depresiou aj v budúcom živote. „Muži veľmi nevyhľadávajú liečbu depresii,“ povedala Lewis. „Ak ste otec, ktorý sa nepokúšal vyhľadať pomoc pre liečbu svojich depresií, môže to mať dopad aj na vaše deti. Dúfame, že naše zistenia povzbudia mužov, ktorí prechádzajú depresiami, aby vyhľadali odbornú lekársku pomoc.“ Vedúci autor štúdie Glyn Lewis taktiež pracovník Univerzitného oddelenia psychiatrie súhlasil. „Duševné zdravie oboch rodičov by malo byť prioritou pri prevencii depresií u teenagerov,“ povedal Lewis. „Doteraz sa pri tom kládol dôraz hlavne na matky, ale aj otcovia sú v tomto smere rovnako dôležitý.“
Správa bola zverejnená 15.11.2017 v The Lancet Psychiatry. Zatiaľ čo štúdia našla spojitosť medzi mentálnym zdravím otcov a vývinom depresií u ich detí, no nepreukázal sa vzťah príčiny a dôsledku, takže to nemusí byť vždy pravidlom.