Argentína zatvára historickú zoo a končí tak s väzbou zvierat

Argentína zatvára historickú zoo a končí tak s väzbou zvierat

3241
0
Orangutan v Zoo Buenos Aires
Zdroj: www.theguardian.com

Argentína a jej zoo nám ide príkladom. Konkrétne jej veľké kozmopolitné mesto Buenos Aires sa rozhodlo zatvoriť brány 140 rokov starej zoologickej záhrady. Tú má v blízkej budúcnosti nahradiť edukačný park.

Argentína a jej zoo nám ide príkladom

Horacio Rodríguez Larreta, starosta mesta, sa vyjadril, že 2500 zvierat, ktoré žijú v zoologickej záhrade, budú premiestnené do argentínskych prírodných rezervácií. Tam zvieratám poskytnú kvalitatívne omnoho lepšie podmienky aj  odpovedajúce životné prostredie. Samotný areál záhrady však nájde daľšie uplatnenie. Ten už koncom roka 2016 má zmeniť svoju tvár a autority mesta sa ho chystajú premeniť na ekopark o celkovej rozlohe 44 hektárov.

Rodríguez sa vyjadril, že život v zajatí je pre zvieratá ponižujúci a toto nieje správna cesta ako zaobchádzať so zvieratami. Nový edukačný park sa stane miestom, kde sa deti budú môcť naučiť, ako správne zaobchádzať a chovať sa k zvieratkám, zároveň sa pritom dozvedia viac o ich prirodzenom životnom prostredí.

Ľudia si musia začať zvieratá vážiť

Spôsob akým žijú zvieratá v zoologických záhradách po celom svete je pritom naozaj na hanbu. Len máloktoré zariadenia vedia jednotlivým druhom poskytnúť dostatočne veľké výbehy,a pri kvantách návštevníkov sa o samotnom kľude neda vôbec rozprávať.

A čo bude teda so zvieratami, ktoré momentálne stále žijú v už spomínanej zoo? Zvieratá u ktorých prevoz z dôvodu vysokého veku či zdravotného stavu nebude možný, zostanú súčasťou budúceho edukačného parku. Niektoré exotické druhy vtákov budú počas najbližších mesiacov vypustené do ekologickej rezervácie Reserva Ecológica.

Nový ekopark však nebude mať len edukačnú ale aj záchrannú a rehabilitačnú funkciu, kedže zvieratá, ktoré boli v minulosti zachránené pred pašerákmi ,tu nájdu svoje útočisko. Za zrušením zoo netreba hľadať len solidaritu, jeden z faktorov ,ktorý napomohol tejto zmene bola napriek veľkej popularite jej stratovosť.

Popri stratovosti tu máme aj faktor negatívnej publicity. Naposledy sa jednalo o žalostný stav polárnych medveďov.Tie žili v žalostných podmienkach a boli vystavené horúčavám argentínskych letných dní. Posledný polárny medveď menom Winner zomrel už pred troma rokmi.

Práve preto toto rozhodnutie naozaj kvitujeme a veríme , že do budúcna sa podarí presadiť takéto riešenia aj do iných kútov sveta. Ideálne aj k nám.

 

Comments

comments