“Zadáš názov tvojho hotela a číslo izby. Spravíš štyri fotky a uploadneš ich na web stránku. Následne sa fotky stanú súčasťou databázy vďaka ktorej môžu príslušné orgány vystopovať, miesta obchodu s obeťami. Každý deň, aj práve teraz sa zverejňujú obrázky izieb hotelov. Stovky fotiek z každého mesta naprieč Spojenými Štátmi, zverejnené online, pomáhajú odhaliť miesta činu obchodovania.“
Fotenie interiéru hotelovej izby môže pomôcť chrániť deti po celom svete. TraffickCam je aplikácia, ktorá umožňuje cestovateľom uploadnuť fotky hotelových izieb celého sveta. Fotky sú následne porovnávané s medzinárodnou policajnou databázou. Obrázky predkladané výletníkmi umožňujú polícii vyhľadávať zhodné fotografie v databáze s tými, na ktorých boli obete odfotené. Vďaka podpore verejnosti má dnes TraffickCam k dispozícii databázu viac než 1,5 milióna obrázkov hotelových izieb po celom svete. Aplikácia je výsledok zlúčenía nápadov výskúmníkov z Washingtonskej Univerzity a výmennej iniciatívy neziskovej organizácie Nix. Pred zopár rokmi, polícia hľadala výpomoc v Nix z dôvodu identifikácie hotela, kde bolo s obeťou obchodované.“Fotografia, ktorú mali, bola z internetu,“ Zakladateľ ka Nix, Molly Hackett: “Jedno z dievčat z nášho úradu vedelo presne, čo to bolo za hotel“
Vďaka výmennej iniciatíve vznikla aplikácia, ktorá je vo veľkom úžívaná personálom Hackettovej. “Je skvelé, že bežní ľudia pomáhajú objasňovať trestnú činnosť obchodu s bielym mäsom rutinným fotením,“ dodala.
“Internet zjednodušuje obchod s bielym mäsom, vykorisťovanie detí a sexuálne orientovaný organizovaný zločin,“
povedal seržant Adam Kavanaugh zo St. Louisskej Krajskej Polície. Kavanaugh je zástupca veliteľa v komande proti internetovým zločinom páchaných na deťoch.
“Väčšina dievčat s ktorými pracujeme začala s nútenou prostitúciou v 13-14 rokoch. A väčšina z nich boli sexuálne zneužité už ako deti.“
Detektívovia pozorujú nárast počtu mladších obetí na nový nástroj v boji proti zločinom však hľadí optimisticky a verí že dôjde k zlepšeniu situácie.
“TraffickCam bude veľmi dôležitým nástrojom pri identifikácii miest činu a aj z hľadiska spätného dohľadávania. Zistíme teda nielen kde sa obete nachádzajú, ale aj kde sa predtým nachádzali. Presne to, čo potrebujeme pri trestnom stíhaní.“
TraffickCam je bezplatná aplikácia a pre iPhone aj Android zariadenia.