Ti3Au je štyrikrát tvrdší kov ako titán

Ti3Au je štyrikrát tvrdší kov ako titán

2703
0
Zdroj: flickr.com

Fanúšikom komiksového Wolverina a Captaina Americu práve poskočilo srdce. Vedcom z Riceovej univerzity sa náhodou podaril významný objav v oblasti „nezničiťeľných“ zliatin a tým priblížili nezničiteľné drápy či štít komiksového hrdinu tak trošku viac realite (Prosíme, vyrobte to!!!). Zliatine vedci vravia Beta- Ti3Au.

Biokompatibilita, 4x väčšia tvrdosť ako títán, odolnosť voči opotrebovaniu a treniu, to všetko je Ti3Au

Ti3Au bbc.co.uk
Zdroj: bbc.co.uk

Výskum nových, tvrdších, odolnejších či inak výkonnejších materiálov je často krát veľkou výzvou a motiváciou pre celé tímy vedcov. Takéto materiály obvykle nájdu široké využitie a ich potenciál býva obmedzený azda len cenou. Materiál Ti3Au je však svetový unikát. Objavili ho popri tvorbe netradičných magnetov a dosahuje veľmi vysoké hodnoty tvrdosti( Takmer štyrikrát tvrdosť čistého titánu a väčšiny oceľových zliatín). Medzi ďaľšie jeho výnimočné vlastnosti patria aj znížený koeficient trenia, zvýšená odolnosť voči opotrebovaniu a v neposlednom rade biokompatibilita. Všetky tieto vlastnosti materiál predurčujú na využitie v zdravotníctve, konrétne v protetike,zubárstve a ortopédií. Na dôvetok, schopnosť materiálu priľnúť ku keramickým povrchom dokáže do budúcna znížiť váhu a aj cenu týchto zdravotníckych komponentov.

Ti3Au
Zdroj: bbc.com

Zásluhy za objavenie zliatiny zlata a titánu si teda pripisujú vedci z Riceovej univerzity. Ten predstavili vo vedeckom článku pre časopis Science Advances. Neskutočnú tvrdosť materiálu spozorovali, keď sa ho pokúsili rozdrviť na prach a tým skontrolovať jeho čistotu. Materiál odolal mažiaru s diamantovou vrstvou a vedcom sa ho jednoducho nepodarilo rozdrviť. Štvornásobne zvýšená tvrdosť zliatiny Ti3Au v porovnaní s inými zliatinami titánu a zlata sa pripisuje hlavne zvýšenej hustote elektrónov, a užšej väzbe medzi časticami.

„Beta3Au sa bude môcť využívať všade, kde je požiadavkou biokompatibilita, tvrdosť a dobrá odolnosť voči opotrebovaniu. Môže tak predĺžiť životnosť lekárskych implantátov, kĺbových náhrad ale aj nelekárskych komponentov,“ povedala autorka štúdie Emilia Morosan v rozhovore pre web Medical Research.

V rozhovore pre BBC sa Emilia Morosan vyjadrila že z nelekárskych komponentov sa zvažuje použitie vo vrtnom priemysle či výrobe športového náradia. A my zatiaľ môžeme snívať o štítoch a drápoch.

Zdroj:Scienceadvances.org

Comments

comments