Americká srdcová asociácia nedávno vydala správu, ktorá neodporúča používanie kokosového oleja.
Poradný orgán v oblasti Dietnych tukov a Kardiovaskulárnych onemocnení prehodnotil existujúce údaje o nasýtených tukoch, čo ukázalo, že kokosový olej zvýšil LDL („zlý“) cholesterol v siedmych zo siedmich kontrolovaných prípadoch. Výskumníci nevidia rozdiel medzi kokosovým olejom a ostatnými vysoko nasýtenými tukmi ako maslo, hovädzí tuk a palmový olej. V skutočnosti je v kokosovom oleji až 82% nasýtených tukov čo je podľa údajov ďaleko viac ako – maslo (63%), hovädzí tuk (50%) a bravčová masť (39%).
„Pretože kokosový olej zvyšuje LDL cholesterol, ktorý zapríčiňuje kardiovaskulárne ochorenia a nemá žiadne známe vyvažujúce pozitívne účinky, neodporúčame jeho používanie“, uviedla Americká srdcová asociácia v Poradcovi Dietnych tukov a Kardiovaskulárnych chorôb.
Frank Sacks, vedúci autor správy povedal, že nechápe prečo si ľudia myslia, že kokosový olej je zdravý. Obsahuje skoro 100% tukov. Zodpovednosť by mohla byť pripísaná štúdiám, ktoré boli vytvorené v minulosti o strate hmotnosti.
V apríli povedala v časopise TIME Marie-Pierre St-Onge docentka výživovej medicíny na Columbia University Medical Center „Dôvod prečo je kokosový olej taký populárny pri chudnutí je z časti kvôli môjmu výskumu stredne dlhých reťazcov triglyceridov.“ „Kokosový olej má vyšší podiel triglyceridov so strednými reťazcami ako väčšina ostatných tukov, alebo olejov. A môj výskum preukázal, že konzumácia triglyceridov so strednými reťazcami môže zvýšiť rýchlosť metabolizmu viac ako konzumácia triglyceridov s dlhými reťazcami.
Problém je, že St-Ongeovej výskum použil „módny olej“ opradený 100% podielom triglyceridov so strednými reťazcami. Aj keď ich kokosový olej tradične obsahuje iba 13 až 15%. Iná štúdia, ktorú zverejnila ukázala, že menšie dávky triglyceridov so strednými reťazcami nepomáhajú pri strate hmotností dospelých ľudí s nadváhou.
Americká srdcová asociácia neodporúča konzumáciu tuku ktorý obsahuje viac ako 6% nasýtených tukov ako súčasť celkového príjmu kalórií pre tých, ktorý si chcú znížiť hladinu cholesterolu.
Ešte predtým ako vyhodíte váš kokosový olej, vedzte že nasýtené tuky sú dôležitý pojem. Zatiaľ čo Americká srdcová asociácia pred ním varuje, ľudia ktorí vylúčili nasýtené tuky zo svojej diéty tým nemuseli nevyhnutne znížiť riziko vzniku srdcových chorôb. To preto, že niektorý ľudia zaplnia medzeru po nasýtených tukoch cukrom a/alebo bielou múkou. Samozrejme, že nejaký tuk je pre organizmus dôležitý, pretože pomáha telu vstrebávať živiny z potravy.
Napriek tomu by nemusel byť zlý nápad rozhodnúť sa pre rastlinné oleje, alebo olivový olej povedal Sacks. Čo viac, kokosový olej môže byť stále efektívnym hydratačným prostriedkom, alebo vlasovým kondicionérom.
Ako povedal Sacks „Môžete ho dať na svoje telo, ale nedávajte ho zbytočne do tela.“
Zdroj: https://www.usatoday.com