NASA potvrdila, že prijala signál z 896 miliónov kilometrov vzdialeného miesta. Zároveň potvrdzujúc ,že kozmická sonda menom Juno úspešne rotuje na orbite planéty Jupiter – Najväčšej zo všetkých planét v našom solárnom systéme.
“Vitajte na Jupiteri!“ zobrazilo sa na monitoroch v riadiacom centre NASA v Pasadene , California.Tím Juno zajasal a začal sa objímať a radovať.
Sonda musela zvládnuť náročný manéver, najprv dostatočne spomaliť tak aby bola prirodzene vťahovaná do orbitu : Zapálila hlavný motor na 35 minút a efektívne spomalila svoju rýchlosť na 542 metrov za sekundu.
Juno odpálili do vesmíru takmer pred 5 rokmi s úlohou študovať zloženie a evolúciu Jupitera. Jedná sa o prvú sondu na orbite Jupitera od Galilea. Galileo bol 21 septembra roku 2003 úmyselne nasmerovaný na Jupiter a došlo ku kontrolovanej zrážke. Na palube Juno sa okrem iného viezli aj tri Lego postavičky. Reprezentujú Rímskeho boha Jupietra, jeho ženu Juno a Galilea Galileiho (Objavil 4 najväčšie mesiace Jupitera, 7 Januára 1610.)
Plynový Obor
Jupiter je najväčšou planétou nášho solárneho systému. Tvorí ho obrovská masa plynu a je 300 krát väčší ako naša matička Zem. Výskumníci sú názoru, že Jupiter bola prvou stvorenou planétou v našom solárnom systéme a teda že tiež v sebe ukrýva tajomstvá o tom ako sa tento systém vyvíjal v čase.
Otázky znejú: Čo sa deje pod hustou atmosférorou Jupiter? Má pevné Jadro? Koľko vody sa nachádza v atmosfére? A ako hlboko sú tie farebné pásy a obrovský, záhadný červený bod?
Juno zodpovie postupne všetky tieto otázky. Kozmická loď so sondou budú krúžiť po orbite pólov planéty, snažiac sa vyhnúť ničivým radiačným pásom (práve pre túto príležitosť má Juno špeciálny oštítovaný kryt na elektroniku.
JUNO
Juno je rotujúca robotická sonda široká zhruba ako basketbalové ihrisko. Bude krúžiť okolo planéty 20 mesiacov a za ten čas ju obletí 37 krát. Klesne nižšie (4100 kilometrov nad husté oblaky) a začne študovať “polárnu“ žiaru Jupitera a pomôže hlbšie porozumieť pôvodu planéty, šturuktúre, atmosfére ako aj magnetosfére. Vzniknú kvalitné a veľmi detailné, farebné fotografie. NASA sa v tomto bode snaží otočiť na verejnosť, aby pomohla rozhodnúť kam upriamiť fotoaparát. Juno bola vypustená 5-teho Augusta 2011 z Cape Canaveral. Celková trasa, ktorú ušla je 2800 miliónov km (Musela nabrať rýchlosť rotovaním okolo Zeme) a jej misia sa skončí 20-teho Februára 2018, kedy je naplánovaný náraz do Jupitera.