Dokonca aj ne-srdcová operácia môže poškodiť vaše srdce

Dokonca aj ne-srdcová operácia môže poškodiť vaše srdce

1618
0
Nesrdcová operácia

Ľudia vo vyššom veku bežne utrpia poškodenie srdcových buniek aj počas chirurgických zákrokov rôzneho typu – dokonca aj tých čo so srdcom vôbec nesúvisia – a ako ukázala nová štúdia, tieto operácie môžu značne zvýšiť riziko úmrtia. Daný výskum sa zaoberal fenoménom nazývaným Predoperačné Poškodenie Myokardu, alebo PPM. Týka sa to hlavne ľahkého poškodenia srdca, ku ktorému môže dôjsť počas, alebo krátko po operácii akéhokoľvek typu. Starší pacienti, alebo ľudia ktorí už majú nejaké srdcové ochorenie sú vystavený zvýšenému riziku. Podľa Dr. Christiana Puelachera, prvého autora novej štúdie, ktorý je klinický výskumník na Výskumnom Kardiovaskulárnom Inštitúte Basel, Švajčiarsko, môže byť tento stav veľmi ľahko prehliadnutý, pretože väčšina pacientov postihnutých týmto ľahkým poranením, necíti žiadnu bolesť v hrudi, ani nevykazuje žiadne iné príznaky. Tím Dr. Puelachera zistil, že PPM sa môže vyskytnúť oveľa častejšie ako lekári zvyčajne predpokladajú: Štúdia zistila, že na vzorke 2 000 vysoko rizikových pacientov, sa u každého siedmeho pacienta po chirurgickom zákroku vyvinulo PPM, ktoré nemalo s operáciou srdca nič spoločné. „Toto naznačuje, že sme podcenili počet poranení myokardu (srdca), ktoré sa vyskytnú pri ne-srdcových operáciách,“ povedal Dr. Alistair Phillips spolupredseda vedúcej rady  pre Americké Fakulty Kardiológie. Tieto prípady boli zistené, pretože všetci pacienti – liečený vo Švajčiarskej Univerzitnej nemocnici Basel – boli vyšetrený na PPM pomocou nového typu krvného testu: takzvaným „vysoko citlivým“ troponínovým testom, ktorý zaznamená zvýšenú hodnotu srdcového proteínu, ktorý sa nazýva troponín. Ako vysvetľuje Phillips, ak sa ukáže zvýšená hodnota troponínu, je to signál, že srdce je poškodené.

Vysoko citlivý troponínový test sa v Európe, ako aj po celom svete používa už niekoľko rokov, no v USA sa stal dostupným až v súčasnosti. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil prvý takýto test iba v minulom roku 2017. Phillips, ktorý nebol zapojený do tejto štúdie povedal, že ak bude tento test dostupný pre široké použitie, lekári budú môcť lepšie zvládnuť pacientov, u ktorých sa vyvinulo PPM. Tieto zistenia sú založené na pozorovaní viac ako 2 000 pacientoch ktorí podstúpili nekardiologické chirurgické zákroky, od operácie kolena a prostaty až po výmenu bedrového kĺbu, alebo odstránenie žlčníka. Všetkým pacientom bola zmeraná úroveň troponínu v krvi pred a po operácií, pretože všetci boli považovaný za vysoko rizikových pre PPM: Jednak boli starší ako 65 rokov, alebo už mali v minulosti nejaké ochorenie srdca, infarkt, alebo ochorenie periférnej artérie (upchaté tepny). U každého siedmeho pacienta sa vyvinulo PPM a títo pacienti mali vyššie percento úmrtnosti počas 30 dní po operácii: zomrelo z nich 9% oproti iba 1,5% pacientov bez PPM. Štúdia ešte zistila, že pacienti nemali žiadne zjavné príznaky poškodenia srdca. Iba 6% pacientov pociťovalo bolesť v hrudníku, zatiaľ čo 18% pacientov mali iné príznaky, ktoré signalizovali, že prívod kyslíka a krvi do srdca sa zhoršuje. Podľa Puelachera ponúkajú zistenia „prvé náznaky“ toho, že systematické vyšetrovanie PPM môže byť pre pacientov prínosné.

Zatiaľ neexistuje žiadna liečba PPM. „PPM môže mať celý rad príčin a stratégia liečby musí byť vhodne zvolená.“ Mohlo by to znamenať použitie medicínskej liečby, povedal Philips – napríklad použitie beta-blokátora pre riadenie(kontrolu) srdcovej frekvencie srdca pacienta, alebo predpísanie statínu. Lekári by tiež mohli vyšetriť možnú koronárnu srdcovú poruchu (upchatie srdcovej tepny) aj u pacientov, ktorým nebola nikdy diagnostikovaná, povedal Puelacher. Nikto tým nechce povedať, že by sa starší pacienti, alebo tí pacienti, ktorí trpia chorobami srdca mali vyhnúť potrebnej operácii.

Podľa Phillipsa je toto posolstvo skôr pozitívne, ako „alarmujúce“. „Máme teraz nový nástroj, ktorý by nám mal pomôcť ešte lepšie vyšetriť pacientov, ktorí sa podrobili operácii.“ Výskum sa nezaoberá otázkou, či by sa niektorí pacienti mali v prvom rade vyhnúť zákroku, povedal Puelacher. Všetkým pacientom bola operácia po dôkladných vyšetreniach odporúčaná. „Predoperačné vyšetrenie je zvyčajne prevedené veľmi dôkladne, podľa bežných klinických postupov, berúc do úvahy rizikové faktory, ako sú aj choroby srdca,“ povedal Puelacher. Ako dodal, „naše údaje naznačujú možnosť zlepšenia starostlivosti, ako aj pooperačných výsledkov.“  Zistenia štúdie boli publikované 4. decembra v on-line vydaní časopisu Circulation.

Comments

comments