Niekoľko nových štúdií naznačuje, že deťom ktorým súčasná medikamentózna liečba neprináša úľavu od záchvatov, by mohla pomôcť prísne kontrolovaná diéta. Pod názvom Ketogénna diéta sa ukrýva terapia, ktorá starostlivo vyvažuje stravu s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom uhľohydrátov, ktorá spôsobuje, že telo používa ako palivo tuky namiesto uhľohydrátov. To mení spôsob toho, ako mozgové bunky spotrebovávajú energiu a podľa vedcov to tiež pomáha zmierňovať epileptické záchvaty.
Prvá štúdia porovnáva ketogénnu diétu s niekoľkými inými možnosťami liečby epilepsie, vrátane chirurgického zákroku, ktorý sa nazýva stimulácia vagálneho nervu. Táto štúdia zistila, že až dve tretiny detí pomocou tejto ketogénnej diéty dostali svoje záchvaty pod kontrolu. Druhá štúdia sa zamerala na zistenie, či môže deťom s epileptickými záchvatmi rovnako účinne pomôcť aj zavedenie menej prísnej diéty. Pri väčšine detí platilo, že áno. „Aj keď medikamentózna terapia je základom našej liečby, ketogénna diéta môže byť skutočne veľmi účinnou možnosťou,“ povedal Dr. James Wheless hovorca Americkej Epileptickej Asociácie. Podľa tejto Americkej Epileptickej Asociácie môže väčšina detí z epilepsiou dostať svoje záchvaty pod kontrolu už s pomocou prvej medikamentóznej liečby, ktorú skúsia. Ale približne u 1 z 5 detí sa nepodarí dostať tieto záchvaty pod kontrolu, dokonca ani po vyskúšaní viacerých liekov. Katogénna diéta, ktorá nie je novinkou v boji s epilepsiou je pre tieto deti možnosťou. Všetky zložky potravy sa musia vážiť a ľudia musia konzumovať tuky v presných pomeroch ku bielkovinám a uhľohydrátom s presnosťou na gramy, ako udáva Nadácia pre Ketogénne terapie. Klasická ketogénna diéta ma pomer 4 ku 1, alebo 3 ku 1. Pomer 4 ku 1 znamená, že bude strava pozostávať z pomeru 4 gramov tuku na každý 1 gram bielkovín, alebo uhľohydrátov. Typické zdroje tukov sú smotana, maslo a oleje z orechov a semien. Sladkosti ako keksíky, zákusky a cukríky nie sú pri tejto diéte povolené. Pri prísnejších formách diéty nie sú povolené ani mnohé iné zdroje sacharidov ako chlieb, ryža, zemiaky a cestoviny. Modifikovaná ketogénna diéta môže mať pomer zložiek potravín 2 ku 1, alebo dokonca aj 1 ku 1.
Wheless povedal, že aj tu môžu nastať niektoré vedľajšie účinky ako napríklad zápcha pri začiatku diéty. A keďže je táto diéta chudobnejšia na vitamíny, bude potrebné užívanie niektorých vitamínových doplnkov. Ako pokračuje Wheless, dodržiavať takúto diétu nebude jednoduché a to obzvlášť nie pre malé deti, ktoré si úplne neuvedomujú dôsledky jej nedodržiavania. Ak sa niekto rozhodne zjesť nejaké jedlo mimo diéty – povedzme nejaký zákusok na oslave – je možné, že by sa uňho mohol spustiť epileptický záchvat. Ale ako dodáva, sú aj ketogénne druhy potravín, ako aj zákusky a sladkosti, ktoré môžu rodičia doniesť na oslavu, aby sa ich dieťa necítilo spoločensky izolované.
Prvá štúdia, ktorej autorom je Dr. Dave Clarke z Dell Children’s Medical Center v strednom Texase zahŕňala 210 detí s epilepsiou, ktorá bola rezistentná na medikamentóznu liečbu. Účastníci boli vo veku 8 mesiacov až 20 rokov, z čoho bolo 6% chlapcov. Deti vyskúšali jednu, alebo viac z nasledujúcich liečebných postupov. 150 detí podstúpilo chirurgickú stimuláciu vagálneho nervu(SVN), je to niečo podobné ako kardiostimulátor, ale je určený pre mozog. Ako vedci ozrejmili SVN vysiela do mozgu mierne elektrické impulzy a tak predchádza epileptickým záchvatom. Ďalších 44 pacientov podstúpilo chirurgický zákrok známi ako operácia Corpus Callosotomy. Tento postup oddeľuje hlavné spojenie medzi oboma polovicami mozgu, čo zabraňuje šíreniu záchvatov. No a zvyšných 98 detí bolo liečených pomocou ketogénnej diéty.
Z týchto troch liečebných postupov hlásili rodičia najväčšie zmiernenie záchvatov pri ketogénnej diéte. U 63% detí ktoré boli na ketogénnej diéte bolo zaznamenané zníženie záchvatov o 50%. U detí, ktoré podstúpili SVN bol u 52% detí zaznamenaný pokles záchvatov o 50%. A u detí ktoré podstúpili operáciu mozgu bolo toto číslo 54% (detí s 50% poklesom záchvatov).
Druhá štúdia si dala za cieľ zistiť, či pozvoľné zavádzanie ketogénnej liečby u detí doma môže uľahčiť situáciu detí a ich rodín. Výskumníci sa tiež pozreli na to, či aj menej prísna verzia tejto diéty bude rovnako efektívna, keďže by ju bolo pravdepodobne o dosť jednoduchšie dodržiavať. Podľa autora štúdie Dr. Rajesh RamachandranNair docenta pediatrie na McMaster University v Kanade, sa zvyčajne zavádzanie klasickej ketogénnej diéty uskutočňuje pomocou názorného kurzu, počas krátkeho pobytu v nemocnici. Jeho štúdia bola vykonaná na vzorke 40 detí do 17 rokov. Začali s klasickou ketogénnou diétou, ale s nižšími a prijateľnejšími pomermi potravín. Aj začiatok tejto diéty sa odohrával mimo nemocničného prostredia. Ak sa napriek diéte nepodarilo dostať záchvaty pod kontrolu, bol pomer zloženia potravín pomaly zvyšovaný – každé dva až tri týždne. Približne polovička pacientov mala záchvaty pod lepšou kontrolou, čo by sme mohli definovať, ako 50% zníženie záchvatov. Dokonca u siedmich detí sa tieto záchvaty prestali vyskytovať, povedal RamachandranNair. „Naše výsledky naznačili, že pomalý nábeh na klasickú ketogénnu diétu v domácich podmienkach umožnil mnohým pacientom dosiahnuť lepšiu kontrolu nad záchvatmi, vrátane úplného zastavenia sa záchvatov u niektorých detí a to aj pri nižšom pomere zloženia potravín.“
Wheless poznamenal, že ani diéta nezaberá každému, kto ju vyskúša. To že to funguje, môžete povedať tak po šesť týždňovej skúške. Prezentácia oboch štúdií bola naplánovaná na stretnutí Americkej Epileptickej Asociácii, ktorá sa uskutočnila v polovičke decembra vo Washingtone D.C. Zistenia prezentované na stretnutí sa zvyčajne považujú za predbežné, pokiaľ nebudú publikované v recenzovanom časopise.