Hnutie, čo používa LSD k nakopnutiu mozgu

Hnutie, čo používa LSD k nakopnutiu mozgu

2077
0
LSD

Paul Austin verí, že existuje vyvážený spôsob ako užívať LSD a na svoje živobytie si zarába tak, že hovorí ľuďom, ako to robiť. Zakladateľ spoločnosti nazývanej Tretia vlna nepodporuje ľudí, ktorý si zoberú také množstvo drogy, ktoré ich privedie na psychodelické „výlety“ populárne v ´60 tých rokoch. Jeho spoločnosť namiesto toho propaguje trend, ktorý získava popularitu hlavne v Solicone Valley a nazýva sa mikrodávkovanie. Jeho zástancovia tvrdia, že zvyšuje kreativitu, produktivitu a celkovú psychickú pohodu. Tento druh užívania LSD priťahuje pozornosť na miestach ako Kalifornské Silicon Valley a využíva sa ako spôsob zvýšenia pracovnej produktivity. „Bol som viac v kontakte so svojimi zmyslami, hmatom a čuchom. Šiel som na večeru so svojimi priateľmi a bolo to tak povediac jednoduchšie nadviazať kontakt a rozprávať sa s nimi,“ povedal Austin (27). „Trochu som pracoval a bolo to pre mňa jednoduchšie eliminovať sociálne rozptýlenia, ostať mimo sociálnych sieti a venovať sa práci.“ Ale niektorí lekári sú k tomu skeptický a tvrdia, že neexistuje žiaden zverejnený výskum o účinkoch poberania mikrodávok LSD.

Hnutie mikrodávok LSD

Je ťažké určiť veľkosť tohto hnutia mikrodávok, ale viac ako 23 000 ľudí je súčasťou komunity Reddit. Existuje video predstavujúce akýsi návod týkajúci sa tejto témy zverejnené na YouTube v septembri 2015, ktoré má dnes viac ako 700 000 vzhliadnutí. Austin žijúci v Brookline, NY ponúkajúci on-line kurzy na tému mikrodávkovania a uskutočnil už približne 60 telefonických konzultácií na túto tému a vytvoril on-line komunitu pozostávajúcu z 350 ľudí, ktorí sú zapojený do tohto hnutia. Tento záujem o mikrodávkovanie prichádza práve v dobe, keď výskumníci študujú podobné halucinogénne drogy ako LSD a ich rôzne stavy, ktoré spôsobujú, vrátane úzkosti a depresií. No užívanie mikrodávkovania má takisto mnoho odporcov – najmä medzi lekárskou a vedeckou komunitou. „V súčasnosti neexistuje absolútne žiaden dôveryhodný výskum v oblasti tohto mikrodávkovania,“ povedal David E. Nichols profesor chemickej biológie a a medicínskej chémie na univerzite v Severnej Karolíne. LSD bolo vyvinuté v laboratóriách v 30 – tých rokoch minulého storočia. Široko používaným sa stalo až v 60 – tých rokoch minulého storočia, keď psychológ Timothy Leary povzbudzoval mladých ľudí, aby sa „zapli, naladili a odpálili,“ Akási proti kultúra tejto dekády ho rozšírila a tak zostal populárny medzi vysokoškolákmi na večierkoch a festivaloch až do 21. storočia. Počas desaťročí protidrogové vládne inštitúcie klasifikovali LSD ako drogu Zaradenia I., čo znamená, že má vysoký potenciál zneužitia a pri tom žiaden potenciál lekárskeho využitia. Národný inštitút pre zneužívanie drog tvrdí, že táto látka nie je považovaná za návykovú, ako kokaín, alebo heroín, ale užívatelia si voči nej môžu vyvinúť toleranciu, ktorá ich núti vziať si stále vyššiu dávku pre dosiahnutie rovnakého efektu. Užívanie LSD môže viesť k dlhotrvajúcim psychózam, ako je schizofrénia, alebo ťažké depresie. Úrady tiež varujú pred rizikom predávkovania, ktoré môže viesť k ešte intenzívnejším „výletom“, epizódam až k možnej smrti. Samozrejme aj pre mikrodávkovanie tu existujú právne riziká. „Ktokoľvek, kto má pri sebe LSD môže byť predmetom trestného stíhania – hoci iba mikrodávku – pretože je to nelegálna droga. Nie sme v pozícii, aby sme to mohli prehliadnuť, hoci ide iba o mikrodávku,“ povedal predstaviteľ úradu pre boj proti drogám. „Samozrejme, že naším cieľom sú hlavne producenti LSD, nie jeho koncový užívatelia.“

Čo hovoria zástancovia?

Mnohí zástancovia tejto drogy nasledujú spôsob mikrodávkovania vytvoreného psychológom Bay Area Jamesom Fadimanom, PhD. Ten je považovaný za priekopníka psychodelickej vedy a jeho výskum sa datuje do 60 – tých rokov minulého storočia. Je autorom knihy Sprievodca psychodelického objaviteľa: Bezpečné liečivé a posvätné cesty (The Psychedelic Explorer’s Guide: Safe, Therapeutic, and Sacred Journeys) vydanej v roku 2011. Pred siedmimi rokmi tento autor začal pokukávať po mikrodávkovaní. Fadiman má sídlo v Silicon Valley a povedal, že ľudia v technickom priemysle mu zmienili, že mikrodávkovanie im pomohlo zvýšiť efektivitu práce. Zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs označil LSD za inšpirujúce a prinajmenšom ako jedného z jeho kreatívnych génií. Od januára 2017 boli zhromaždené informácie o viac ako 1 500 užívateľov mikrodávok od 18 po 80 rokov, z 59 krajín.

„Pýtam sa ľudí, prečo to robia a oni mi hovoria: Zdá sa, že je to pre mňa prospešné.“

James Fadiman, PhD

„Nenazývam to výskum. Hovorím tomu vyhľadávanie,“ povedal Fadiman. Pýtam sa ľudí, prečo to robia a oni mi hovoria: Zdá sa, že je to pre mňa prospešné.“ Ako povedal, pozitívne ale nevedecké výpovede zahŕňajú zlepšenie nálady a zdravotných návykov, lepšie reflexy, spánok, lepšie školské ako aj pracovné výsledky, medzi pozitívne správy takisto patrí pokles užívania iných látok ako alkohol, marihuana, alebo káva. Žiadne z týchto pozitívnych výpovedí neboli vedecky overené, a štúdia nesledovala vysoké štandardy výskumu, ktoré požadujú začlenenie ľudí, ktorým je náhodne podané placebo pre porovnanie účinkov.  Sám Fadiman pripúšťa, že niektoré z tých pozitívnych účinkov môžu byť prehnané, ale v niektorých oblastiach prinášajú tieto mikrodávky skutočne svoj úžitok. Rovnako ďalej pokračuje aj o vedľajších účinkoch. Fadiman uvádza, že niektorý ľudia z jeho „výskumu“ hovorilo o nepríjemnom potení v deň užitia dávky, rovnako ľudia zo stavmi úzkosti nemajú vo všeobecnosti dobré skúsenosti s mikrodávkami. „Ľudia uvádzajú, že buď cítia ešte väčšiu úzkosť, alebo si ju oveľa viac uvedomujú. Austin súhlasí. „Medzi ďalšie nedostatky patrí to, že mnoho ľudí na začiatku nevie do čoho ide a zoberie si viac ako iba mikrodávku, alebo pri tom nie sú na vhodnom mieste, napríklad v práci.“ Austin hovorí, že mikrodávky môžu spôsobiť u ľudí rôzne odchýlky. Fadiman hovorí, že farboslepí ľudia na tieto mikrodávky nereagujú veľmi dobre. Pozná zopár farboslepých ľudí, ktorí s užívaním LSD prestali, s tým, že pri tom videli stopy, alebo čiary jasného svetla, čo bolo dosť iritujúce a nepríjemné.

Výskum LSD

Takže podporujú výskum pozitívne nevedecké správy? Ťažko povedať, pretože doteraz nie je veľa publikovaných výskumov, ktoré by sa riadili vedeckými pokynmi. No medzi tými ktoré to robia sú:

Štúdia realizovaná na univerzite Johna Hopkinsa v roku 2016 na 51 pacientoch s nevyliečiteľnou rakovinou sledovala účinok alternatívnych nízkych a vysokých dávok psilocybínu – halucinogénu, ktorý výskumníci prirovnávajú k LSD, ktorý bol pacientom podávaný v 5 týždňových intervaloch. Pacienti, ktorý užívali vyššie dávky tejto drogy uviedli, že majú menšie depresie, menšiu celkovú úzkosť, ako aj menší strach zo smrti. Rovnako to pozdvihlo kvalitu života pacientov a ich optimizmus. 80% účastníkov tejto štúdie pociťovalo jej výhody, aj 6 mesiacov po jej skončení.

Až 80% z 29 pacientov ktorí sa zúčastnili podobnej štúdie vykonanej New Yorskou Univerzitou zaznamenalo zlepšenie stavu depresií a úzkosti u pacientov trpiacich rakovinou po podaní strednej dávky psilocybínu v kombinácii s psychoterapiou. Podobne v roku 2016 výskumníci na Imperial College London vydali, ako to sami popísali prvé moderné zobrazenie mozgu ľudí, ktorí užili LSD. Výskumníci podali drogu 20 dobrovoľníkom a potom skenovali ich mozog. Zistili, že počas psychodelického stavu spracovávali dobrovoľníci informácie z mnohých častí svojho mozgu, nie iba z vizuálnej časti, ako sa to normálne deje. Táto štúdia vznikla za pomoci partnerstva s The Beckley Foundation, Britským think-tankom zameriavajúcim sa na vedu o psychodeckých stavoch. Zakladateľka Amanda Feldingová tvrdí, že je nedostatok vedeckých informácií o mikrodávkovaní, na ktorom práve pracuje. Dúfa, že na jar v roku 2018 začne novú štúdiu zobrazenia mozgu pri mikrodávkach LSD a takisto diskutuje o prevedení výskumu mikrodávok s vedúcimi inštitúciami v USA. „Veríme, že poskytneme na vedeckých dôkazoch založené výpovede ľudí prekonávajúcich depresie, zaznamenávajúcich zlepšenie nálady a a zvýšenie produktivity,“ povedala Feilding. „ Myslím si, že tieto netoxické látky, ak sú správne používané, môžu byť považované za hodnotný liek pre zlepšenie pohody, zdravia a navodenie pocitu šťastia.“ Ako ďalej Feilding pokračuje, že pokiaľ je LSD ilegálne, môže byť ťažké byť si istý kvalitou drogy, ktorú ľudia užívajú. Austin už pravidelne neužíva mikrodávky, ale ako hovorí, robí to príležitostne, obzvlášť pred verejným vystúpením, keď sa chce vyjadrovať s väčšou presnosťou a byť na pódiu živší. Verí, že je to úplne bezpečné, ale zdôrazňuje, že všetky veci by mali byť robené s mierou. „Myslím, že by k tomu mali mať ľudia dobrý vzťah,  ale nespoliehať sa na to, že to veci uľahčí. Rozmýšľať o tom ako o krátkodobej záležitosti, pričom je dôležité pochopiť, že musíte byť schopný žiť váš život bez hocakých dodatočných, prídavných drog.“

No mnohí ďalší ostávajú k tejto veci skeptický. „Neverím, že by to mohlo mať nejaký prínos,“ povedal Nichols. „Myslím si, že je to skôr iba akési pobláznenie, alebo otázka prechodnej módy.“

Comments

comments