z predošlého článku ste sa dozvedeli, že pôvod nákazy je deleny podľa toho či majú infekčný alebo neinfekčný charakter. V tomto článku sa venujeme detailnejšie pôvodom ako infekčného tak aj neinfekčného zápalu pľúc. Jedná sa teda o pôvod bakteriálny, virusový alebo môže ísť v ojedinelých prípadoch aj o infekciu z vdychovania spórov plesní. Neinfekčný pôvod zápalu pľúc v článku zastúpujú rozmanité pôvody .
Čo spôsobilo môj zápal pľúc? Baktéria, vírus alebo pleseň?
Nieje vždy jednoduché nájsť čo presne spôsobuje vašu pneumóniu. V základe sa, ale jedná o testy, ktoré môžu byť doplnené kontrolnými otázkami. Napríklad čo sa týka bakteriálneho pôvodu ochorenia, vykonáva sa bakteriálny test zo vzorky vášho hlienu. Tá sa odoberá pomocou sterov priamo z hrdla. Výsledky z rozboru moču či krvi vedia tiež vyšetrujúcamu napovedať čo môže ochorenie spôsobovať. Taktiež sa vás môžu spýtať, na prípadné cestovanie ktoré ste podstúpili v blízkej minulosti, vaše hobby, zvieratá a tiež na chorých ľudí vo vašom bližšom okolí. Doktorov tiež môže zaujímať vaša vakcinácia, prípadne lieky či drogy, ktoré užívate.
Bakteriálny pôvod pneumónie
Nie všetky baktérie sú zdraviu nebezpečné. Niektoré z týchto malých organizmov sú prirodzene a zdravo prítomné v tele človeka. Konkrétne v žalúdku či celom zažívacom trakte človeka, kde pomáhajú ľudskému telu so spracovaním jedla. Baktérie. ktoré spôsobujú zápal pľúc, však medzi ne určite nepatria. Jedná sa veľmi často o baktérie pneumokoka. V takom prípade sa jedná o takzvaný, klasický, bakteriálny zápal pľúc. Infekcia nastane potom, ako je baktéria vdýchnutá, nepodarí sa ju vykašlať, prípadne vykýchnuť, no a pokiaľ prekoná aj náš imunitný systém, ochorenie je na svete.
Virálny alebo vírusový pôvod pneumónie
Pneumónia spôsobená vírusom ma veľmi často pozvolný nábeh. Kým sa prejaví naplno uplynie z pravidla aj niekoľko dní. Dá sa rozpoznať podľa najčastejších príznakov medzi ktoré patria bolesti hlavy a tiež bolesti končatín. Najprv vírus vyvolá infekciu horných dýchacích ciest, ako chrípka, aby sa následne rozšíril aj do dolných dýchacích ciest, pľúca nevynímaje. Vírusový pôvod infekcie má na slovensku na svedomí približne polovicu všetkých zápalov pľúc. Môžu ho spôsobiť rôzne druhy vírusov. Medzi inými aj chrípka, vírus kiahní, Epstein-Barrovej vírus, vírus herpesu, adeno vírus,respiračný sinciálny vírus, cytomegalovírus a ďalšie.
Plesňový pôvod pneumónie
Zápal pľúc môže byť spôsobený opakovaným vdychovaním spórov plesní, húbov či parazitmi . Plesne na ľudský organizmus ako celok nepôsobia priaznivo. Ich účinky sú dráždivé, alergické a môžu byť aj infekčné. V prípade pneumónie sa jedná práve o poslednú variantu teda infekčný zápal pľúc zo spórov plesní.
Neinfekčný pôvod pneumónie
Neinfekčný zápal pľúc je najčastejšie spôsobovaný chemikáliami v kvapalnom či plynnom skupenstve. Tieto sa dostávajú do dýchacích ciest, kde spôsobia podráždenie, následne zápal a plnenie pľucnych vačkov tekutinou či hnisom. Medzi neinfekčné pôvody pneumónie sa dajú radiť aj alergické reakcie prípadne môžu tiež vzniknúť v dôsledku liečebného zákroku či ako dôsledok užívania niektorých liečív.