Chrípková epidémia je v plnom prúde i túto zimu. Nie je nič ťažšie, než správna a hlavne účinná prevencia a to najmä v prípade, že bývate v dome s chorým členom rodiny. Ako sa v tomto prípade účinne vyvarovať nepríjemnej chrípke či nachladnutiu?
,,Časté čistenie rúk je kľúčové pokiaľ sa chcete efektívne vyhnúť ochoreniu. Toto pravidlo dodržujte nie len doma, ale i v práci či v škole, ‘‘ hovorí doktor Robin Thompson, internista v ProHealth Care Associates v Huntington, N.Y.
,,Vyhnúť sa užšiemu kontaktu je skutočne užitočné no nie je však zárukou úspechu. Spanie v rovnakej posteli so svojou polovičkou zvýši vaše šance na ochorenie. Často sa však nádche či chrípke nedá vyhnúť,‘‘ povedal Dr. Robin. ,,Nemôžete sa len tak, kvôli chrípke, odsťahovať z domu.‘‘
Pravidelné čistenie spotrebičov, ako je napríklad chladnička, a kľučiek môže taktiež prispieť k znižovaniu počtu baktérií v domácnosti. ,,Kefky v rovnakom pohári sú taktiež zdrojom prenášania baktérií,‘‘ dodala Dr. Susan Rehm, podpredsedníčka oddelenia infekčných chorôb na klinike Cleveland.
,,Ak vaša partnerka či partner chytí chrípku najlepšou možnou prevenciou je očkovanie,‘‘ povedala Dr. Rehm. ,,Niektorí lekári môžu vašej rodine predpísať tabletky na zvýšenie ochrany imunity a prevencie pred chrípkou či nachladnutím.‘‘
Dr. Rehm taktiež konštatuje, že najlepšou prevenciou pred chrípkou je zdravý životný štýl, do ktorého patrí dostatok spánku, regulácia stresových situácií, výživná strava a pravidelný pohyb. ,,V prípade, že splníte tieto body a pravidelne sa staráte o svoje telo a i napriek tomu ochoriete, je pravdepodobné, že vaše telo sa popasuje s chorobou lepšie a jej priebeh nebude príliš agresívny.‘‘
Dr. Pritis Tosh, výskumník infekčných ochorení na klinike Mayo, uviedol, že je dôležité pamätať na pravidlá tzv. respiračnej etikety, kedy svojim správaním počas choroby môžete predísť ochoreniu vašich blízkych.
Dôležitým pravidlom respiračnej etikety je najmä kašľanie do zhybu pri lakti, než do vlastných rúk. Odôvodnenie je skutočne jednoduché. Ďalšou samozrejmosťou by mala byť izolácia, teda chorý člen by sa mal držať čo najďalej od ostatných.
Dr. Pirits Tosh taktiež podotýka, že rodiny bývajú vystavené vplyvu baktérií v tom istom čase a je možné, že sa jednotlivé choroby prekrývajú.
Ak vaša choroba prepukne pár dní po chorobe vašej polovičky, viete kto je pravdepodobne na vine. Majte preto na pamäti, že prevencia je základom zdravej domácnosti.