Zdravé či nezdravé? Ako je to teda s tými džúsmi?

Zdravé či nezdravé? Ako je to teda s tými džúsmi?

1406
0
džúsy

Džúsy a šťavy sú zdravý trend, ktorý sa už drží pomerne dlho. Pomaly na každom rohu máme miesto, kde nám ponúkajú čerstvý džús z ovocia či zeleniny a skoro každý okolo nás, počnúc inštruktorkou vo fitku, končiac možno aj vašou mamou, pije tieto tekuté zázraky denne. Niet pochýb, že tento trend je všade okolo nás – ale je skutočne aj tak zdravý, ako to počúvame denne?  

Vďaka džúsom a šťavám skonzumujeme viac vitamínov a minerálov a to je pozitívne pre ľudí, ktorí nedokážu zjesť veľa ovocia či zeleniny. Podľa odborníkov je tento fenomén preceňovaný. Ako uvádza Žurnál Amerického združenia kardiológov, odborníci sa zamerali na niekoľko módnych „trendov“ v stravovaní, džúsy a šťavy nevynímajúc a odporučili konzumáciu pevnej stravy na rozdiel od tekutých diét.

Džúsom a šťavám chýbajú základné zložky

Džúsy obsahujú vitamíny a minerály, ktoré nájdeme v čerstvom ovocí, ale čo chýba – je prítomnosť ovocnej vlákniny – časť ovocia, ktorú naše telo nedokáže stráviť. Hoci túto vlákninu nedokáže absorbovať, neznamená to, že ju nevyužije.

Vláknina sa pomaly posúva tráviacim traktom a reguluje zdravé trávenie a udrží v nás dlhšie pocit zasýtenia. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny takisto redukujú riziko cukrovky, srdcových ochorení a obezity.

Bez chýbajúcej vlákniny nás čerstvý džús nezasýti. Aj podľa výskumníkov pitie dôležitých látok je pre človeka menej uspokojivé ako ich konzumácia v pevnej forme. „Zatiaľčo vaše telo uprednostňuje vitamíny, minerály a antioxidanty (v džúse), džúsom chýba vláknina a nevyžadujú aktiváciu žuvacích svalov, takže sú menej efektívne ako pevná strava,“ vysvetľuje newyorská dietologička Cynthia Sassová.

Väčšina džúsov obsahuje priveľa cukru

Väčšina ovocia prirodzene obsahuje vysoký podiel cukru a dokonca oveľa viac ako zelenina. „Bez vlákniny je džús vlastne len zmes prírodného cukru a vody. Hoci sa prírodný cukor zdá neškodný, vaše telo nedokáže rozlišovať medzi cukrom v jablku a cukrom v čokoláde,“ hovorí Scott Kahan z Národného centra pre obezitu. „Či cukor pochádza z ovocia alebo zeleniny alebo či ide o pridaný cukor, je menší problém ako to, čo nasleduje. Ak zjete banán, vláknina v ňom spomalí proces trávenia cukrov v krvi a zabráni prudkému nárastu či poklesu krvného cukru.

Ak vypijete džús, cukor sa okamžite dostane do tela ako časovaná bomba a spôsobí obrovský nárast krvného cukru, dokonca možno aj potenciálny kolaps. Z krátkodobého hľadiska ide o kolísanie cukru, z dlhodobého hľadiska cukor môže prispieť k obezite, cukrovke 2.typu alebo iným problémom. Takisto je oveľa jednoduchšie „predávkovať sa“ cukrom. Pol litra džúsu vyrobeného prevažne z ovocia sa rovná niekoľkým miskám ovocia, čo priemerný človek naraz nikdy nezje. Keďže sú navyše džúsy ešte aj koncentrované, jedna dávka dodá telu taký príval cukru, aký telo nie je schopné spáliť za žiadnych okolností.“

Rozumnejšou alternatívou sú zelené džúsy – vyrobené prevažne zo zeleniny, keďže táto obsahuje oveľa menej cukru a kalórií ako ovocie.

Vďaka džúsom pravdepodobne neschudneme

„V mojej kariére som sa ešte nestretol s prípadom, ktorý by potvrdil, že pitie džúsu a detoxikácia tela má priaznivý efekt na chudnutie,“ hovorí Kahan. Džús vám síce môže pomôcť znížiť váhu krátkodobo, ale neexistuje dôkaz, že pomáha spaľovať tuky alebo zredukuje hmotnosť. Je to práve vláknina – v džúsoch chýba – ktorá pomáha schudnúť, pretože nás nasýti a udrží tento pocit v tele po dlhšiu dobu. Takisto rôzne čistiace kúry s čerstvými šťavami nie sú ideálne, nakoľko v nich absentujú dôležité prvky ako vláknina, bielkoviny či zdravé tuky.

Vyššia váha vďaka džúsom?

Ak vypijeme sladký džús bez akéhokoľvek prídavku vlákniny, ktorá by nás zasýtila, organizmus zostane zmätený a hladný – čo povedie k neskoršiemu prejedaniu sa. Ako Kahan dodáva, konzumácia pevného jedla viedla naopak k tomu, že ľudia neskôr nemali tendenciu sa prejedať.

Smoothie môže byť lepším riešením ako džús

Smoothie takisto nie sú ideálnym jedlom. Pri ich príprave sa ale používa celá zelenina a ovocie, takže vláknina zostáva priamo v nápoji. Ako poznamenáva dietologička Sassová: „Som fanúšikom smoothie vyrobeného z primeraného množstva celej zeleniny a ovocia v kombinácii s rastlinným proteínom a tukom, ako je napríklad avokádo či mandľové maslo.“

Čo dodať na záver?

Neexistuje jednoznačné áno či nie. Sú džúsy a šťavy skutočne taká super strava? Ak ich máte radi, môžu prispieť k vyváženej diéte. Treba však udržať porcie v primeranom množstve, zahrnúť do nich veľa zeleniny s nízkym obsahom cukru a pridať zopár potravín s vysokým obsahom vlákniny.

Na čo netreba zabudnúť, je všeobecne rozšírený mýtus o nulových kalóriách. Máme tendenciu vypiť litre džúsu a neuvedomujeme si, ako konzumujeme extra kalórie navyše. Džúsy a šťavy by mali byť brané ako snack či malé jedlo, nikdy nie ako plnohodnotná náhrada stravy, to treba mať vždy na pamäti.

Comments

comments