Huby a baktérie sa môžu zahniezdiť aj vo vašej umývačke

Huby a baktérie sa môžu zahniezdiť aj vo vašej umývačke

1816
0
Baktérie

Možno vyberáte váš riad z umývačky krištáľovo čistý, ale jej vnútro sa môže hemžiť hubami a baktériami, ako predpokladá nová štúdia.  Mikróby – od baktérií ku vírusom, až po huby- sú všade, ako na ľuďoch, tak aj v ich vnútri. Takže tvrdenie vedcov že sa nachádzajú aj v kuchynských spotrebičoch nebude žiadnym prekvapením. Takže by sa ľudia mali báť, že sa od svojej umývačky nakazia? Nie, povedala Erica Hartmann, asistentka profesora na Northwestern University, ktorá do tejto štúdie nebola zapojená. „Riziko by sme mohli prirovnať ku riziku, že na nás zaútočí žralok,“ povedala. To znamená, že väčšina ľudí čelí malému až žiadnemu riziku, ale sú určité skupiny, ktoré môžu byť vo vysokom ohrození – v tomto prípade sú to ľudia ktorý majú oslabený svoj imunitný systém. Umývačky riadu sú zaujímavým prípadom, pokiaľ ide o mikróby, pretože sú „extrémnym“ miestom ich výskytu, vysvetľuje Hartmannová. „Nikto o nich nerozmýšľa takýmto spôsobom. Je to iba vaša umývačka. Ale je to naozaj extrémne prostredie,“ povedala Hartmannnová, ktorá sa zaoberá mikrobiológiou vnútorného prostredia. Umývačky riadu vytvárajú konštantne kolísavé podmienky – vlhké až suché, horúce a chladnejšie teploty, vysoká až nízka kyslosť prostredia. Taktiež zhromažďujú zmesi rôznych čistiacich prípravkov a zvyšky jedla. Takže sa tam bude dariť iba určitému druhu mikróbov. Táto nová štúdia skúmala to, ktoré baktérie a huby sú v umývačke vlastne prítomné a ktoré faktory najviac ovplyvňujú tento mikrobiálny mikrosvet. Konkrétne Európsky vedci odobrali vzorky z gumových tesnení 24 umývačiek riadu používaných v domácnosti. Zistili, že baktérie s najčastejším výskytom sú Pseudomonas, Escherichia a Acinetobacter – všetky z nich sú z kmeňov, ktoré sú „oportunistickými patogénmi“. To znamená, že za normálnych okolností sú neškodné, ale u ľudí s poškodeným imunitným systémom môžu spôsobiť infekcie. Najbežnejším typom húb boli Candida, Cryptococcus a Rhodotorula – ktoré tiež zahŕňajú oportunistické patogény.

Nina Gunde-Cimerman profesorka mikrobiológie na Slovinskej Univerzite v Ľubľane, ktorá spolupracovala na tejto štúdii povedala: Umývačka riadu a iné hostiteľské spotrebiče mikróbov sú pre zdravých ľudí „všeobecne bezpečné“. Sú však senzitívnejší ľudia, ktorý by mali byť viac opatrný. Gunde-Cimerman povedala, že ona a jej kolegovia mali podozrenie, že umývačka riadu môže hrať určitú úlohu pri hubových infekciách nazývaných mykózy a to u niektorých pacientov s oslabenou imunitou. Huby, ktoré sa bežne vyskytujú u týchto pacientov sú známe ako Exophiala dermatitidic, alebo čierny kvások. A zatiaľ čo sú tieto huby „v prírode skoro neznáme“, je úplne jednoduché ich nájsť v umývačke. Avšak Gunde-Cimerman zdôraznila, že sú to špekulácie. Zatiaľ nikto žiadnu spojitosť medzi mikróbmi z umývačky riadu a infekciami mykóz nedokázal.  

Ako sa dostanú huby a baktérie do umývačky? „Hlavnou vstupnou bránou“ pre huby je voda z verejného vodovodu, ktorá napája spotrebič, povedala Gunde-Cimerman. Ale potraviny, ľudia a zvieratá sú ďalším potenciálnym zdrojom, dodala. Pokiaľ ide o baktérie, zdroj nie je taký jasný. „Ale špekulujeme o tom, že kontaminované jedlo by mohlo byť hlavnou vstupnou cestou.“ Tieto mikróby z umývačky sa môžu zo svojho domova rozšíriť: Môžu opustiť umývačku spolu s odpadovou vodou, alebo spolu s horúcim vzduchom stúpajúcim z umývačky pri otvorení dvierok po skončení cyklu. Podľa Gunde-Cimerman jeden zo spôsobov ako predísť „úniku“ mikróbov do miestnosti, je nechať umývačku pred otvorením dvierok vychladnúť. „Neotvárajte umývačku pokiaľ je ešte horúca a má vo vnútri vysokú vlhkosť, aby ste predišli úniku aerosólov do kuchyne.“ Obmedziť tvorbu mikróbov môže aj utretie tesnenia dverí mokrou handričkou na konci cyklu, povedala Gunde-Cimerman. Hartmann tiež súhlasila s tým, že ľudia, ktorých sa to týka, môžu vytrieť tesnenie dvierok umývačky. Ale tiež zdôraznila pozitívne aspekty mikrobiálnych spoločenstiev žijúcich vo všetkých našich domovoch: Vedci urobili mnohé veľké objavy študovaním mikroorganizmov. Hartmann poukázala na príklad objavu bakteriálneho enzýmu v horúcich prameňoch Yellowstovnskeho národného parku. Boli nápomocné pri vývoji prelomovej techniky nazývanej polymerázová reťazová reakcia, ktorá sa dnes používa pri štúdiu DNA pre vedecké aj medicínske účely v laboratóriách po celom svete.

„Vaša kuchyňa nemusí byť Yellowstone,“ poznamenala Hartmann. Ale, môže byť obydlím pre niektoré „úžasné“ mikróby. Takže ak vám bude ponúknutá možnosť, že vám vedci umyjú kuchyňu, zvážte ju, zakončila Hartmann.

Táto štúdia bola publikovaná 12. Januára v časopise Applied and Environmental Microbiology.

Comments

comments