Nové výskumy uvádzajú, že hodiny po západe slnka môžu byť pre ľudí, ktorí sa snažia zostať štíhly najťažšie. Táto malá štúdia naznačuje, že je pravdepodobné že sa prejete práve večer – a to najmä ak ste v strese. „Dobrou správou však je, že ak už máme tento poznatok, tak môžeme podniknúť kroky pre zníženie rizika prejedania sa a to tak, že budeme jesť včasnejšie, alebo si nájdeme iný spôsob ako sa vyrovnať so stresom,“ povedala vedúca výskumníčka Susan Carnell, ktorá je docentkou psychiatrie a behaviorálnych vied na Johns Hopkins School of Medicine in Baltimore. Vedecká časť štúdie sa zamerala na ghrelín, „hormón hladu“ a peptid YY, hormón viazaný na pocit plnosti. Štúdia sledovala 32 ľudí s nadváhou, alebo obezitou vo vekovom rozmedzí 18 až 50 rokov. Polovica respondentov už dlhodobo bojovala s prejedaním sa a bola im diagnostikovaná takzvaná porucha prejedania sa.
Všetci účastníci tejto štúdie sa najprv 8 hodín postili, potom dostali tekuté jedlo o výživnej hodnote 608 kalórií buď o 9:00 ráno, alebo o 16:00 večer. Zhruba 2 hodiny po tomto jedle boli respondenti „stresovaný“ ponorením ruky do vedra s ľadovou vodou na 2 minúty. Potom o 30 minút neskôr im bol ponúknutý bufet, ktorý bol plný pizze, boli tam čipsy, keksíky a čokoládové sladkosti. Krvné testy sledovali hladiny hormónu hladu a hormónu plnosti v krvi počas celého testu. Podľa tímu doktorky Carnellovej hladina hormónu hladu vzrástla a hormónu plnosti klesla u respondentov po večernom jedle, ráno to bolo naopak. Štúdia ukázala, že stresový test ešte o niečo zvýšil hladinu ghrelinu “hormónu hladu“ ale iba u respondentov, ktorí mu boli vystavený večer.
Ak to zhrnieme, „ večer sú ľudia oveľa náchylnejší k prejedaniu sa a to zvlášť ak sú v strese a majú navyše poruchu „prejedania sa,“ uviedla Carnell. Štúdia tiež ukázala, že vyššia úroveň „hormónu hladu“ mala väčší dopad na pocit hladu u respondentov s poruchou “prejedania sa“.
Táto štúdia bola nedávno uverejnená v International Journal of Obesity.